کاروان پیاده

تصویر ندارد

کاروان پیاده روی وارثان حماسه اردهال

هر کجا صحبت از اهلبیت(ع) است می‌‌توان نشان شجاعت، مظلومیت و معصومیت را یافت.

بزرگی و عظمت امامان و امامزادگان(ع) چه ریشه ها که در معصومیت ها دارد و مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین نیز نمونه‌ی از شجاعت و مظلومیت امامزاده ای بزرگ و گرامی است که در سال ۱۱۳ ه. ق بنا به دعوت اهالی فین و چهل حصاران توسط عامرابن ناصر فینی جهت ترویج دستورات الهی به نمایندگی دو امام معصوم به منطقه فین و چهل حصاران دعوت گردید تا شیفتگان اسلام و تشنگان احکام الهی را از سرچشمه وحی سیراب گرداند.

با ورود امامزاده در منطقه تحولی بزرگ و عظیم روی می‌‌دهد به گونه ای که پس از مدت زمانی کوتاه (۳ سال) حاکمان وقت آشفته خیال گردیده و کمر به قتل حضرت می‌‌بندند.

در ۲۷ جمادی الثانی سال ۱۱۶ ه. ق خبر از طرف امام به منطقه فین می‌‌آید. قاصدی ندا می‌‌دهد که سپاهی قدار و خون ریز تصمیم به قتل مهمان غریبتان گرفته اند. اهالی فین پیر و چوان، پای پیاده سراسیمه، سلاح در دست به دیار اردهال رهسپار می‌‌گردند تا در دفاع از امام خویش جانفشانی نمایند.

از آن پس مردم ولایت مدار فین هر ساله پای پیاده رهسپار آن دیار گردیده تا در مراسم سنتی مذهبی قالیشویان یاد و خاطره آن حماسه عاشورایی را در دل ها زنده نگه دارند.

این حرکت عظیم قرن ها ادامه داشت که در این چند ساله اخیر مردم جهت شرکت در مراسم از فین کاشان تا دیار اردهای را با وسایل نقلیه طی می‌‌نمودند.

تا اینکه در سال ۱۳۷۹ به منظور حفظ ارزشهای سنتی مذهبی اهالی فین مردان، پیر و جوان خاصه جوانان فهیم قرار گرفت، به گونه ای که اکنون شرکت کنندگان در این مراسم معنوی و مذهبی پای پیاده با بینشی آگاهانه قدم در راهی می‌‌نهند که اجدادشان با نیتی خداپسندانه قدم نهاده اند و این میراث گرانبها را به یادگار گذاشته اند.

این مراسم هر ساله صبح روز پنجشنبه قبل از دومین جمعه‌ی مهرماه از سجده گاه آن امامزاده همام (مسجد جامع فین) آغاز می‌‌گردد و از همان نخستین ساعات مراسم شرکت کنندگان در مراسم از استقبال گرم و میزبانی مردم فهیم دارالمؤمنین کاشان و اهالی راوند و مناطق مسیر کاشان تا اردهال (سرنج، جوشقان استرک، نیاسر، حسنارود، علوی، باریکرسف) بهره مند می‌‌گردند.

و در غروب غم انگیز شب قالیشویان در جوار بارگاه ملکوتی آن حضرت (صحن عامرابن فینی) اقامه عزا و سوگواری می‌‌نمایند.

دل کندن از سلطان علی هرگز، محال است

جنت نمی خواهم، بهشتم اردهال است

دانی چرا آشفته حال و بی قرارم

از کودکی سلطان علی را دوست دارم

مادر مرا با عشق سلطان داده شیرم

تا در عزای او علم در دست گیرم

بابا مرا با مهر او بگرفته بر دوش

هرگز نگردد موسم مهرش فراموش

محمد تقاعدی (عامر)


۵ دیدگاه برای “کاروان پیاده”

سید طاها مهر ۱ام, ۱۳۹۰ at ۱۱:۲۸ ق٫ظ

من عزادار تو ام جد غریب / گل گلزار تو ام جد غریب

مهدی ام نور خدا روی زمین / محو انوار تو ام جد غریب . . .

…خسته نباشید…

ایمان گلی فینی مهر ۸ام, ۱۳۹۱ at ۱۱:۴۳ ق٫ظ

اگر این مراسم پخش زنده داشت یا مستندی از اول کاروان پیاده تا تحویل قالی تهیه میشد بهتر میتوانستیم این مراسم را به همگان نشان بدهیم.
با تشکر و خسته نباشید خدمت همه کسانی که برای بهتر شدن این مراسم سنتی-مذهبی تلاش میکنند.

ستاد مهر ۸ام, ۱۳۹۱ at ۱۲:۵۸ ب٫ظ

انشاالله امسال هم پخش اینترنتی آنلاین خواهیم داشت هم پخش مستقیم از شبکه استانی اصفهان همزمان با اجرای با شکوه مراسم قالیشوبان، همزمان با اجرای مراسم میتونید از طریق مراجعه به همین وبسایت پخش آنلاین مراسم رو هم ببینین.

اخباراستان کاشان شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۲ at ۹:۱۳ ق٫ظ

۰شهریور(پنجم ذی القعده) روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان نام گذاری شده است

همچنین ۱ تا ۱۰ ذی القعده را دهه کرامت آستان مقدس امامزادگان و بقا,متبرکه نام گذاری شده است

سالهای سال است که شاهد تصادفات و تلفات در جاده کاشان به مشهد اردهال می باشیم. و ۱۲ سال است مسئولین زیادی قول تعریض یا دوطرفه نمودن جاده داده ولی بعد از یک مدتی باز پروژه ناتمام رها میشود. و همچنان آرزوی دوبانده شدن جاده را انتظار میکشیم .

ولی در مدت یک سال گذشته با تلاش و پیگیریهای تیمسار منصوری نماینده مجلس کاشان و فرمانداری کاشان و تخصیص بودجه راه شهرستان شاهد تکمیل شدن حدود ۹۵٫/. از جاده دوطرفه کاشان به مشهد اردهال هستیم.

آیا تا ۱۵مهر ماه ۱۳۹۲ که سالروز مراسمات مذهبی قالی شویان است و روز زیارتی

آقا می باشد جاده (کاشان _مشهد اردهال ) تکمیل و قابل بهره برداری میشود؟!

یا بازهم شاهد ناتمامی پروژه و شاهد تصادفات و تلفات خواهیم بود.

ایمان گلی فینی شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۲ at ۴:۲۶ ق٫ظ

سلام خداقوت. سایتتون زیبا شده. تو بیشتر سایتا که درباره مراسم قالیشویان میگشتم از اسم فین استفده نمیکنن. این درست نقطه حساس ماست. بعد میخواستم بدونم واسه مراسم پیاده روی برنامه ای دارین که بیشتر بازتاب داشته باشه؟ من خودم به چنتا مستند ساز پیشنهاد دادم تا بیان و ازاولین لحظه در کنار کاروان باشن.با تشکر

پاسخ دهید

دیدگاه شما