مراسم قالیشویان

تصویر ندارد

مراسم قالیشویان و فلسفه برگزاری آن

 یکی از مشهودات تاریخ که هیچ شک و شبهه‌ای در آن راه ندارد سنت قالیشویان است که همه ساله در دومین جمعه ماه مهر در سالروز شهادت آن بزرگوار برگزار می‌گردد. اما آنچه مختصراً به آن می‌توان اشاره کرد این است: هنگامی که مردم ولایتی فین و دوستان آن حضرت خبر تنهایی و مظلومیت آن بزرگوار را از طریق پیک‌هایی که حضرت به طرف اهالی فین فرستاده بودند را شنیدند بلافاصله همه مردم عاشق و ولایتی فین چوب به دست ( که سلاح مباره بادشمن در آن زمان بوده) به سمت اردهال حرکت کردند و با دشمن آن حضرت کارزار نموده و این قیام الهی زمانی صورت گرفت که عاشقان اهل بیت(ع) با شهادت آن حضرت مواجه گشتند.

لذا بدن بی سر و مطهر را که جراحات فراوانی به آن وارد شده بود در قطعه‌ای گلیم و قالی قرار داده و به صورت چوب به دست و حسین حسین گویان بدن را تشییع و در چشمه‌ی آبی که درباریکرسف قرار داشت غسل داده و سپس به همان مکانی که خود حضرت به اهالی فین وصیت کرده بود به خاک سپرده شد. این سنت مذهب ولائی که سابقه بیش از هزار و اندی ساله دارد با شکوه فراوان و با حرکت آحاد مردم و عاشقان اهل بیت(ع) برگزار می‌گردد.

 

ستاد برگزاری مراسم سنتی- مذهبی قالیشویان فین کاشان

عمل عبادی، سیاسی قالیشویان به عنوان یک وظیفه دینی همواره مورد توجه عام و خاص مردم ولایتی منطقه فین از اولین سال شهادت حضرت سلطانعلی (ع) بوده است و روحانیت این حافظان حریم ولایت در طول هزار و اندی سال، پیشتاز در حفظ این سنت مذهبی، فرهنگی بوده و به عنوان سنبل مبارزه با ظلم و الحاد و اثبات مظلومیت و حقانیت اهل بیت از آن استفاده نموده، بزرگان و صاحب منصبان منطقه نیز همواره از حریم تشیع دفاع کرده‌اند و حرکت در این مسیر را برگ زرینی در ابراز عشق و محبت خود به اهل بیت می‌دانسته‌اند، اکنون همان شور و حال در قالب مراسم قالیشویان توسط مردم شهید پرور فین برگزار می‌گردد و مردم منطقه کاشان و دیگر شهرهای کشور عزیزمان ایران با حضور خود شکوه خاصی به مراسم می‌بخشند.

فین مظهر تجلی ولایت

اهل بیت(ع) شاخص ترین تجلی رحمت و لطف خداوند نسبت به بندگان او هستند، اسماء الحسنایی که زیباترین صفت خاص خداوند متعال (رحمه اللعالمین) را در سیرت و صورت خود به همراه داشتند و همواره خلق را به سوی نور رهنمون کردند و سعادت انسان را تضمین نمودند بگونه ای که در این مسیر هیچ کس با آنان قابل قیاس نیست.

هرگاه جامعه به سوی آنان روی آورد. تسلیم قلبی پیدا کرد. عزت و اقتدار خود را به دست آورد و در بستر زمان ماندگار ماند. همان چیزی که در منطقه فین و چهل حصاران اتفاق افتاد زمانی که در مرکز وحی بنی امیه در فکر فرو نشاندن چراغ هدایت و ولایت بودند و بر بام کعبه بساط مشروب پهن می‌‌کردند و بنی عباس با تخریب قبور و شهادت فرزندان رسول خدا(ص) مانع زندگی آنان در شهر و دیار خود می‌‌شدند، مردم منطقه ولایی فین و چهل حصاران از چنان عقلانیتی برخوردار بودند که تنها راه سعادت و کمال خود را در مرکز وحی و خاندان اهل بیت جستجو می‌‌کردند. در اوج خفقان و مظلومیت امام باقر و صادق(ع)، پیش کسوتان منطقه در عقل و عرفان برای احیای شریعت و رشد معنوی نسل جوان و استفاده از زلال معرفت اهل بیت به محضر امام باقر(ع) رفتند تا از سرچشمه‌ی وحی، کوثر عرفان بنوشند.

بزرگان منطقه فین در سال ۱۱۳ هجری قمری بزرگترین تحول معنوی را با دعوت رسمی و حضور عاشقانه‌ی خود در محضر امام باقر(ع) بوجود آوردند. این حرکت عظیم از چنان قداستی برخوردار شد که مورد تایید رسول خدا(ص) قرار گرفت تا اینکه آن حضرت از مردم منطقه‌ی فین، به عنوان دوستان خود یاد کرد. بدون شک حضور علی بن باقر(ع) منشا تحول بنیادین در فکر و اندیشه‌ی معاصرین آن حضرت شد و کاشان توانست در کنار این حرکت عظیم مدال افتخار دارالمومنین را به خود اختصاص دهد تا در طول تاریخ زنده و با طراوت و مدافع حریم اهل بیت باقی بماند. این امری است که بر هیچ کس پوشیده نیست. هر چند گروهی خواسته‌اند عظمت این تفکر را مخدوش کنند.


۱۴ دیدگاه برای “مراسم قالیشویان”

ابوالفضل وکیلی شاد - مهر ۵ام, ۱۳۹۰ at ۱۰:۰۳ ق٫ظ

باسلام . خدمت شما عزیزان گرامی . من هم یکی از شرکت کننده گان در مراسم می باشم بعنوان یک فینی اصل . که همه ساله به همراه پدر و برادران و عموها و پسر عموها در مراسم مشارکت فعال و پر شور داریم . به امید هرچه زودتر فرج مولایمان – حضرت مهدی صاحب الزمان علیه السلام .

محمدامین نجفی فینی مهر ۳ام, ۱۳۹۱ at ۷:۲۲ ب٫ظ

باسلام خدمت همه ی شمازحمت کشان.من به عنوان یک فردفینی ازشماکه شبانه روززحمت میکشیدتامراسم هرچه بهتربرگزارشودتقدیروتشکرمینمایم.

ایمان گلی فینی شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۲ at ۴:۳۷ ق٫ظ

بازم سلام. تعداد افرادی که این سایت رو میبینن شاید خیلی کم باشه. وقتی این سایت به این قشنگی دارین حیفه ازش استفاده نشه.مطالبش رو جوری بزارین که فقط نزدیک زمان قالیشویان کاربرد نداشته باشه. بعد اینکه به نظر من این سایت میتونه تا ۶۰ درصد مراسم قالیشویان رو بازتاب کنه.چون خیلی از مردم از اینترنت استفاده میکنن. به نظر من تو سایتای دیگه تبلیغ کنید یا اینکه بین خود فینی ها وجود این سایت رو اطلاع بدید تا همه باهم کمک کنیم و اسم این سایت رو تو سایتای دیگه بیاریم. بازم تشکر

ابوالفضل عنایت فینی مهر ۱۱ام, ۱۳۹۲ at ۰:۲۶ ق٫ظ

باسلام وعرض خسته نباشید:بنده روی سخنم بامسولین زحمتکش مراسم قالیشویان میباشد.وحال اینکه درحین سخنرانیهای مراسم توضیحاتی درمورداینکه چرااین مراسم اینگونه اجرامیشودوچوبهاوقالی نمادچه چیزی است راارایه دهند.چون هنوزکه هنوزه بعضی ازمردم کاشان به دلیل نداستن این واقعه مردم فینین راموردتوهین وتمسخرخودقرارمیدهند.ممنون اززحمات کلیه دست اندرکاران این سایت ومجریان زحمتکش این مراسم.

ابوالفضل عنایت فینی مهر ۱۱ام, ۱۳۹۲ at ۰:۳۳ ق٫ظ

باسلامی دوباره لطفا اگرامکان داره فرازهایی ازوصیت نامه حضرت سلطانعلی (ع)رادرسایت بگنجانید.

خاوه مهر ۲۰ام, ۱۳۹۲ at ۶:۳۵ ق٫ظ

با سلام.من اهل روستای خاوه هستم اگر واقع گرا هستید چرا از مراسم خاوه ای ها در روز قالیشویان که با این همه عظمت برگزار میشود را ننوشته اید

جلیل سبزی فینی مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ at ۱۰:۰۶ ق٫ظ

اهل فینم سرزمین من دیار یکدلی ست
افتخار مردمانش حضرت سلطانعلی ست
سلام اگه فیلم مراسم قالیشویان و کاروان روبذارید ممنون میشم

علی از تهران مهر ۲۹ام, ۱۳۹۲ at ۷:۴۲ ق٫ظ

با سلام.من امسال در مراسم خاوه ای ها در داخل حرم شرکت کردم خیلی مجلس با عظمتی بود وتا حدی مظلومیت اقا سلطانعلی را نمایان میکرد از ان قالی که خاوه ای ها پیچیده بودند واز ان همه گریه وزاری در شهادت اقا سلطانعلی.
مراسم خاوه ای ها هر ساله در روز قالیشویان ساعت ۷ صبح در داخل حرم با پیچیدن قالی شروع شده و تااذان ظهر به اتمام میرسد.

آرین لطفعلیان بهمن ۱۵ام, ۱۳۹۲ at ۱۲:۱۹ ب٫ظ

با سلام و خسته نباشید.
من دانشجویی هستم که برای انجام یک پروژه نیاز به بدست آوردن نسخه ای از فیلم مستند “دومین جمعه مهرماه” دارم. از اونجایی که هیچ راهی برای برقراری ارتباط با مسئولان این وب سایت پیدا نکردم اینجا پیغام گذاشتم. منتظر جواب و راهنمایی شما برای بدست آوردن نسخه ی مورد نظر هستم. ممنون.

قاسم بهمن ۲۵ام, ۱۳۹۲ at ۹:۴۴ ق٫ظ

سلام علیکم
برای تهیه مستند دومین جمعه مهر ماه میتوانید به مکان ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان مراجعه فرمائید.
و درصورتیکه که شما کاشان تشریف ندارین لطفاًبا ایمیل info[at]shahideardehal.ir شماره تماس خود را ارسال نمایید تا با شما تماس گرفته شود.
با تشکر

احسان دشتبانی مهر ۱۵ام, ۱۳۹۳ at ۶:۵۳ ق٫ظ

مراسم سال۹۳: جالب ، عالی ، باعظمت و ماندگار
با تشکر از مردم فین و خاوه انشائ الله ذخیره آخرت باشد

مرتضی اخوان فینی مهر ۲۷ام, ۱۳۹۳ at ۴:۳۷ ب٫ظ

السلام علیک یا سلطانعلی

ایمان گلی فینی مهر ۲۷ام, ۱۳۹۳ at ۴:۴۸ ب٫ظ

سلام
تشکر میکنم از مردم با فرهنگ فین که فرهنگشون رو واقعا دارن به رخ میکشن
تشکر از ستاد و مسولین و همه زحمت کشای آقا.
واقعا لذت میبرم ازینکه فینیم.لذت میبرم ازینکه الان همه دارن از مراسم ما حرف میزنن. اینا همه از کرم خود سلطانعلی و لطف خداست.
ایشالا همیشه دل مردممون شاد باشه

علی پور مهر ۴ام, ۱۳۹۴ at ۸:۱۲ ب٫ظ

سلام در سایتتان مطلبی از شبه به وجود آمده در مورد سنت باستانی قالی شویان که حتی نوعی عید محسوب می شده و دقیقا در همین تاریخ جمعه دوم مهرماه برگزار میشده چیزی نیافتم لطفا مقالاتی در پاسخ و تبیین این مساله در سایت قرار دهید.

پاسخ دهید

دیدگاه شما