سال ۱۳۹۷

تصویر ندارد

بیانات حضرت آیت الله سید احمد خاتمی در مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان (۹ مهرماه ۱۳۹۷)

السلام علیکم و رحمه الله

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

این مجلس فاخر در جوار امامزاده شهید لازم التعظیم جناب سلطان علی ابن امام محمدالباقر(ع) در سالگشت شهادتش شکل گرفته است. امامزاده ها در کشور ما قطب هدایت، قطب معنویت و قطب دعوت دل ها به سوی خدا است به خصوص این امامزاده که هم مجاهد فی سبیل الله بود هم مهاجر فی سبیل الله و هم شهید در غربت. این امتیازات افتخار دارد. کرامات فراوانی هم از این امامزاده دیده شده است. اگر این کرامات هم نبود جای تجلیل و تکریم شما شایستگان را داشت. این اجتماع و اجتماع دیروز شما عاشورای شما و اجتماع فردای اربعینی شما و همه شیعیان هدفمند است. اجتماعات عادی نیست. کسانی که از شب قبل خودشان را به کنار مرقد این امامزاده لازم التعظیم رسانده اند. این آمدن ها پیام دارد.  این پیام، پیام دل شما هست.

پیام اول این حضور این است که آمده ایم تا این فداکاری آل علی(ع) را ارج نهیم. غریبانه آل علی(ع) در مصاف با دشمنان به شهادت رسیدند. غریب تر از همه، مظلوم تر از همه سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بود. در جنگ ها کشتن حریف معمول است. اما لب تشنه کشتن ظالمانه است. بودن دیو و در همه سیراب می مکید     خاتم زقحط آب سلیمان کربلاست. خیمه سوزی تا زمان سیدالشهدا(ع) بی سابقه بوده است. کشتید عزیز فاطمه(س) را….. اما چرا خیمه های آل علی(ع) را به آتش کشیدید. زدن اطفال و کودکان یه جنایت است. کشتید اما چرا به جای تشییع، اسب بر بدن عزیز فاطمه(س) تاختید. در اوج غربت و مظلومیت به شهادت رسیدند اما عزیز بودند و عزیز ماندند.

نمونه ای از این غربت این است که بعد از قرن ها این همه جمعیت(ده ها هزار جمعیت) در این مزار جمع شدند تا عرض ادب کنند.

در عشق تو حالی است که فانی شدنی نیست      وصفش نتوان گفت به کسی دم زدنی نیست

پیدا بود از منظره کرببلایت           دردانه زهرا(س) و علی(ع) گم شدنی نیست

گیرم که رقیه نبود دخت پیمبر            یک دختر غربت زده سیلی زدنی نیست

این اجتماع عظیم پیامش این است آمده ایم بگوییم که فداکاری فرزندان فاطمه(س) یک جرقه نبود که به روز عاشورا خاموش شود. یک جرقه نبود که روز شهادت جناب علی ابن محمدالباقر(ع) خاموش بشود. بلکه جریان بود. جوان ها خوب بشنوند تا خودمان را در این جریان می دانیم. در جریان حق: انی سلم لمن سالمکم یعنی همین. فمعکم معکم لا مع عدوکم یعنی همین.

خط داریم. خط ما خط آل علی(ع) است. خط پیغمبر هست خط حسین فاطمه(س) و خط این امامزادگان شهید. شیفتگان این امامان بی تفاوت نبوده و نیستند. حق را می بینند و از حق حمایت می کنند.

پیام سوم این اجتماع با شکوه شما این پیام است. جبهه امام تولی دارد و تبری. تبری جبهه ما تبری از دشمنان است. دشمنان سیدالشهدا(ع) فقط دشمنان دیروز نبودند. کل یوم عاشورا، کل ارض کربلا. تعبیر امام راحل عظیم الشان کلام بزرگی است. ان چنان که دوستان سیدالشهدا(ع) و جریان سیدالشهدا(ع) همیشه هست دشمنان سیدالشهدا(ع) هم به عنوان جریان دشمنان خدا همیشه جریان دارند. امروز یزید زمان رئیس جمهور خبیث امریکا است. امروز ابن زیادهای زمان دولت جنایتکار سعودی است که این چنین مردم مظلوم یمن را می کشد و یک کشور را تبدیل به ویرانه کرده است. این را باید شناخت.

نکته بعدی که پیام این اجتماع هست و پیام مهمی در روز شهادت امام سجاد(ع) است و در روز شهادت این امامزاده لازم التعظیم، این اجتماع آمده است بگوید ما راه مقابله با دشمنان را از امام سجاد(ع) می آموزیم. راه مقابله با دشمنان را از کاروان آزادگان کربلا می آموزیم. بحثی که به شدت به آن نیاز داریم. امروز ما با دشمنان کینه توزی مواجه هستیم که همانند یزید فکر می کنند و همانند یزید با جریان حسینی می خواهند برخورد کنند. در این جلسه ارزشمند به ۱۰ نکته ارزشمند در رابطه با راه مقابله با دشمنان با الهام از آزادگان کربلا و این امامزادگان شهید اشاره خواهم کرد. تقاضا دارم شما خوبان که افتخار حضور در رکاب این امامزاده لازم التعظیم دارید و عزیزانی که بیننده این برنامه هستند به این ده نکته توجه کنند.

نکته اول آن است که مبارزه با دشمنان حرکتی مقدس است. مبارزه با دشمنان دین نامش جهاد است. این قداست زدودنی نیست. برخی می گویند تا کی شما می خواهید با آمریکا درگیر باشید. می گوییم اولا تا الان گفتیم تا کی می خواهیم نماز بخوانیم؟ تا کی می خواهیم روزه بگیریم؟ شما چه جوابی می دهید؟ جواب می دهید تا زنده هستیم. ثانیا تا کی؟ تا زمانی که دنیای استکبار، سران استکبار خوی استکباری را دارند ما این جهاد را جهاد مقدس می دانیم.

ما زنده از آنیم که آرام نگیریم                 موجیم که آسودگی ما عدم ماست

جهاد واجبی افضل از نماز است. افضل از واجبات دیگر. در خطبه ۲۷ نهج البلاغه داریم: اما بَعد فَاِن الجَهاد بابٌ مِن اَبواب الجَنه فَتَحَ الله لِخاصَه اَولیائه.

و هُوَ لباس التقوی

اولین راه مقابله با دشمنان این است که مراقب باشیم افرادی فتیله این انگیزه مقدس را پایین نکشند. ما در شرایطی هستیم که باید بیش از گذشته و شکوهمندتر از گذشته مردم دنیا بویژه مردم امریکا بفهمند تا این سران استکباری هستند شعار مرگ بر آمریکای مردم ترک نخواهد شد.

دومین راه مقابله با دشمن را اینچنین از آزدگان کربلا یاد گرفته ایم. چهره دشمنان را تبیین کنیم. یزید جنایتکار عمده هدفش بعد از عاشورا تحریف چهره عاشورا بود. می خواست بگوید که فجایع در کربلا رخ نداده است. به مردم بگوید اگر ما این ها را کشتیم به دلیل این بود که این ها خارجی بوده اند. این آزدگان این نقشه یزید را خنثی کردند. در همه جا جار زدند که مردم بدانید حسین(ع) ما را با شکنجه کشتند. امام سجاد(ع) در کوفه فرمود: اَنا ابنُ مَن قُتِلَ صَبرا وَ لَفی بِذالک فَخرا. دمیا بدانید من پسر آن حسینی هستم که با شکنجه کشتند. “قتل صبر” یه مرتبه یک پرنده را می گیرند و سر می برند این قتل عادی است. قتل صبر این است که پرنده را بگیرند و روی دیوار نصب کنند و آنقدر چاقو بزنند که پرنده با شکنجه بمیرد. اَنا ابنُ مَن قُتِلَ صَبرا: حسین(ع) ما را با شکنجه کشتند. تا سر بریده را می آورند رباب از جمع اسرا بلند می شود. سربریده حسین(ع) را در بین جمعیت در آغوش می گیرد. وا حُسینا فلانسیتُ حُسینا. اَقصَدتهُ اَسنه الادعیاء. ای حسین(ع) من فراموشت نمی کنم. شمشیرهای ناپاکان بر جانت افتاد. یعنی تحریف نکنید. نگویید کُشتنی نبوده است. از آن طرف می بینی با این که سیره اهلبیت(ع) این هست که وقتی خطبه می خوانند می گویند الحمدلله والصلاه علی رسول الله(ص). ولی زینب(س) می گوید الحمدلله والصلاه علی ابی رسول الله(ص). یعنی به شما دروغ گفتند که ما خارجی هستیم. ما فرزند پیغمبر هستیم. این راه را باید ما دنبال کنیم. راه تبیین را بدانیم. ما با چه دشمنانی طرف هستیم. ترامپ به سران کشورهای اروپایی به صراحت گفته است شما سه ماه ما را کمک کنید نظام ایران را سرنگون می کنیم. کار تمام است. شتر در خواب بیند پنبه دانه. نوکرهای شما هم، رژیم پهلوی، اعضای آن رژیم وقتی داشتند می رفتند گفتند شش ماه دیگر ما برمی گردیم. یک سال دیگر دو سال دیگر برمیگردیم. ۴۰ سال است که دارند خمیازه می کشند. به ترامپ هم به صراحت نمی گویم شما می گویید که به فضل خداوند این آرزو را نه برای سه ماه دیگر بلکه برای همیشه به گور خواهید برد.

سومین راه مقابله با دشمن که با الهام از آزدگان کربلا باید بیاموزیم خستگی ناپذیری است. شما که پای منبرها هستید و از حادثه کربلا و بعد از آن بارها برای شما گفته اند هیچ شنیدید در طول این مسیر سخت یک نفر از اُسرا ابراز خستگی نکردند. بنده که افتخار این را دارم که بیش از ۴۰ سال است خطیب مجالس اباعبدالله(ع) هستم هر سال هم یکبار مقتل را مطالعه می کنم اصلا با ابراز خستگی آل الله در این مسیر مواجه نشده ام. هیچ احساس خستگی نکردند. ایها الناس لا تَستَوحشوا من طَریق الهدی لِقِله اهله. وقتی مسیر مسیر حق هست باید خستگی ها را به جان خرید. وحشت ندارد. با این مقاومت شما مردم ایران در برابر توطئه های دشمنان تان نسل ما سربلند می شوند. نسل های بعدی خواهند آمد و خواهند گفت پدران قهرمان ما ۸ سال در برابر جنگ تحمیلی که جنگ ۵+۱ علیه ایران اسلامی بود ایستادند. در برابر تحریم ایستادند. اُغزوا تورثوا ابنائکم مَجدا. بجنگید که مجد و عظمت را برای فرزندانتان انشالله به ارمغان خواهید گذاشت. درسی که از کاروان آزادگان کربلا می آموزیم خستگی ناپذیری است. با شناختی که از شما مردم چه قبل و چه بعد از انقلاب داریم با صراحت می گوئیم ملت ایران ملتی است که به فضل خدا خسته نمی شود اما دشمنان خودش را خسته می کند.

چهارمین راه مقابله با دشمن که از نهضت کربلا و آزادگان کربلا می توان آموخت موضوع تسلیم ناپذیری در برابر دشمن است. اَلا و اِن الدعی ابنَ الدعی قَد رَکَزَنی بین الثنتین. بین السله و الذله. هیهات من الذله. این ناپاک فرزند ناپاک مرا مخیر کرده بین تسلیم و کشته شدن. ما و ذلت هرگز. این شعار امروز ما عاشورائیان است که هیهات من الذله. مقام معظم رهبری دیروز در اجتماع باشکوه صدهزار نفری فرمودند کسانی می توانند اینطوری القا کنند که راه حل مشکلات تسلیم شدن در برابر آمریکاست. آن ها که این مطلب غلط را به اصطلاح تئوریزه می کنند خائن به این ملت هستند. مثال قشنگی امام در این رابطه فرمودند. مَثَل امریکا مَثَل سگ هست. سگ وقتی تعقیب تان می کند اگر فرار کنید آن قدر دنبالت می کند تا شما را بگیرد. اما اگر بایستید سگ هم می ایستد. این یک مثال است. اما دنیای حکمت در این مثال است. قصه تسلیم شدن در برابر دشمن. آمریکا پای خود را روی گردن گذاشته است. تسلیم در برابر دشمن همان و فشار دادن همان. فشار دادن به گردن ملت. تجربه ۴۰ ساله می گوید. آمریکا یک روز هم در پی مذاکره نبوده است. همیشه در حال شکنجه بوده است. می گوید بر سر یک میز بنشینیم. شما در یک طرف و ما هم در طرف دیگر میز. هر چیزی می گوییم بشنوید. این یعنی تسلیم شدن در برابر دشمن. این از ساحت ملت عاشورایی به دور است. بر این اساس است که مقام معظم رهبری می فرمایند هیچ کس در هیچ مقامی و در هیچ سطحی حق مذاکره با آمریکا را ندارد. شما به زیارت امامزاده شهید آمده اید. اگر ایشان تسلیم می شدند که به شهادت نمی رسیدند. عملا شما دارید تجلیل می کنید از تسلیم ناپذیری. همین جا در جمع باشکوه شما عزاداران در مشهد اردهال عرض می کنم. آن هایی که در پی خوراندن جام زهر به رهبری هستند بدانند که این آرزو را به گور خواهند برد.

پنجمین راه مقاومت در برابر دشمنان را آزادگان کربلا به ما این چنین آموختند که راه نشاط است. افسرده نشدن. لا یایئس من روح الله الا القوم الکافرون. از رحمت خدا فقط کفار مایوس هستند. سخن این است راجع به شهید کربلا سیدالشهدا(ع). در سخن هست که هر چه ایشان به شهادت نزدیک تر می شد چهره گل می انداخت. راجع به آزادگان کربلا هم می بینیم دنیای نشاط را. من می گویم آزادگان کربلا و شما می شنوید. اما ۲۰ نفر آزاده اند آن هم بیشتر زن و بچه. ده ها هزار مامور مسلط در مسیر راه شان قرار دارند. آزادگانی که این مسیر ۸۰۰-۷۰۰ کیلومتری از کربلا تا شام، سرهای بریده پیش چشم شان بوده است. تا می خواستند گریه کنند با تازیانه بر سرشان می زدند که گریه نکنید. مشقت های این چنینی. ولی اصلا خودشان رانباختند. نشان این نباختگی، خطبه حضرت سجاد(ع) و خطبه حضرت زینب(س) در مجلس یزید است. فَکِد کِیدک واسعَ. سَعیک فانک لاتمحوا ذکرنا ولاتمیتُ وَحینا. هر کاری می خواهی بکنی بکن. ما ماندنی هستیم و تو رفتنی هستی. این یعنی نشاط. دشمن در شبکه های ماهواره ای در فضای مجازی آلوده یاس را پمپاژ می کند. مثل منافقین ناامیدی را پمپاژ می کند. بعضی ها می گویند نظام در شیب سقوط است. در جنگ احزاب عین همین سخن را منافقین می گفتند. یا اهل یثرب و لا مقام لکم فارجعوا. گفتند نظام نبوی در شیب سقوط است. به کوری چشم دشمنان نه تنها نظام در شیب سقوط نیست بلکه نظام در حرکت صعودی است. در حرکت به سمت بالا. روز به روز بالنده تر و با نشاط بیشتر آب دیده تر خواهد شد. بحمدالله نظامی داریم مقتدر. دو سرمایه در این نظام است که با این دو سرمایه اقتدار نظام به یاری خداوند تضمین شده است. ۱) سرمایه رهبری هوشیار، زیرک، شجاع، مخلص، نترس. مقام معظم رهبری آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله). ۲) سرمایه مردمی وفادار، وفادار به خدا، پیغمبر و اهل بیت(ع). امسال سال سخت اقتصادی بود. اما از اطعام های شما مردم در ایام عاشورا هیچ کاسته نشد اگر نگیم بیشتر شد. این مردم به فضل خدا با جلوداری این رهبر بزرگوار مشکلات را یکی پس از دیگری کنار خواهد زد و امیدواریم فرودگاه نهایی این انقلاب ظهور جان جانان حضرت بقیه الله الاعظم حجت ابن الحسن(عج) باشد.

ششمین راه مقابله با دشمن که آزادگان کربلا به ما آموختند فرهنگ “ما می توانیم” است. فرهنگ “ما نمی توانیم” فرهنگ القا شده دشمنان است. فرهنگ “ما می توانیم” فرهنگ قرآن است. وَ کَاین مِن نبیٍ قاتل معه رِبیون کثیرٌ فما وهنوا لما اَصابَهُم فی سَبیل الله وَ ماضَعُفوا و مااستکانوا والله یُحب الصابرین. فرهنگ “ما نمی توانیم” فرهنگ بیگانه است. ۴۰ سال به فضل خدا در این انقلاب مردم به ما نشان دادند که به هرجا که می خواهند می رسند. در عرصه انرژی هسته رسیدند. در عرصه پزشکی، عرصه فناوری و هوا و فضا رسیدند. مشکلات شون را حل کردند. در طول این چهل سال مشکلاتی سخت تر از مشکلات فعلی داشت. زمانی رسید در طول این چهل سال و در دوران جنگ تحمیلی که سیلوها را جارو کردند. یعنی گندم نبود. ولی این کشور به فضل خداوند یک روز بحران ندیده است. نظان توانمند و مقتدر این مشکلات را پشت سر خواهد گذاشت. “می توانیم”. گفتیم موشک دور برد داریم. برخی از این ضد انقلاب ها و شبکه های ماهواره ای می گفتند این ها بلوف می زنند. دیدید مسیر ۵۷۰ کیلومتری به شرق فرات با ۶ موشک نقطه زن هدف قرار گرفت. ضد انقلاب با فشنگ در اهواز جنایت آفرید. رزمندگان ما جواب دادند. این پیام تنها به داعش نبود. این پیام تنها به داعش نبود. این پیام به رژیم غاصب صهیونیست بود. اگر بخواهند به ین نظام اسلامی چپ نگاه کنند خواهید دید که تلاویو و حیفای شما با خاک یکسان خواهد شد. دیدید ما شعار نمی دهیم. رجز نمی خوانیم و زدیم. در ۲۰ مایلی و در نزدیکی مقر آمریکایی ها را زدیم. توانایی داریم. می توانیم. از عهده همه دشمنان مون برخواهیم آمد. این فرهنگ، فرهنگ قرآن است. یزدید به خود می بالید که فاتح شده است. این ۲۰ نفر آزاده قهرمان کربلا و بی پناه. انواع ستم ها شد اما این ها یزید را سرنگون کردند. شام در بدو ورود غرق عیش و عشرت بود. وقت رفتن شام را شام غریبان کردند و رفتند. به فضل خدا عاشورائیان با فرهنگ عاشورایی با تمام دشمنان شان مقابله خواهند کرد.

هفتین راه مقابله با دشمن که آزادگان کربلا به ما آموختند تحقیر دشمن بود. وقتی این آزادگان وارد مجلس ابن زیاد شدند آن چنان حضرت زینب(س) با عظمت قدم بر می داشت که ابن زیاد گفت: مَن هذه المُتَکبره؟ این زن متکبر کیست؟ قالوا هذه زینب بنت علی(ع) این زینب قهرمان است.

زن مگو مرد آفرین روزگار          زن مگو بنت الجلال اخت الوقار

زن مگو خاک درش نقش جبین              زن مگو دست خدا در آستین

این یعنی تحقیر دشمن. در مجلس یزید، صحنه را مجسم کنید: یزید در یک نقطه بالا و متبخترانه نشسته و آزادگان کربلا در یک نقطه ای پایین. زینب قهرمان می گوید: وَ انی لَاَستَصغِرُ قَدرَک. تو کی هستی؟ تو آدم نیستی که برای تو حساب باز کنم. شان این را داشته باشی مخاطب من باشی. مخاطب من آیندگان تاریخ هستند تا عاشورا را تحریف شده ندانند. به رئیس رژیم جلاد و غاصب صهیونیستی عرض می کنیم که همونی که شایسته خودش است روی ملت ایران اسم گذاشته و تعبیر جانور کرده است. ملت ایران جانور نیستند قهرمانند که در برابر شما دیوانه ها ایستاده اند. اما شما میکروب های خطرناک هستید که راه نجات بشریت نابودی شما است.

هشتمین درسی که آزادگان کربلا و امام سجاد(ع) به ما آموختند عقب نشینی نکردن از موضع حق است. باید پای حق ایستاد. هزینه اش را هم پرداخت. سیدالشهدا(ع) هم ایستاد و هزینه اش را پرداخت. فانی لا اری الموت الا السعاده و لا الحیاه مع الظالمین الا برما.

زان شهید سر از دست داده                  زان فداکار در خون فتاده

جاودان آید  این بانگ پر شور                لا اری الموت الا السعاده

این آزادگان قهرمان کربلا به ما یاد دادند که بر موضع حق ایستادگی کنید. مقاومت کنید. پیروزی از آن شما است.

نهمین راه مقابله که آزادگان کربلا و رزمندگان کربلا به ما آموختند این است که رهبر داشته باشید اگر می خواهید در برابر دشمن بایستید و مقاومت کنید. رزمندگان کربلا ولایت مدار بودند. کودک کربلایی امیری حسین و نعم الامیر. پیرمرد کربلایی در آخرین لحظاتش سفارشش به امام حسین(ع) این بود فَاَو مَاَ بیده الی الحسین. سردار رشید ۳۴ ساله کربلا هم سخنش این بود من فدایی حسینم. نفسی لنفس المصطفی الطهر وقا. انی انا العباس اعذوا بالسقا. آزادگان کربلا ولایتمدار بودند. یکی در مسیر راه آمد و از حضرت زینب(س) دستوری خواست. حضرت زینب(س) به اما سجاد(ع) اشاره کردند. یعنی این که رهبر قافله امام سجاد(ع) است. راه مقابله با دشمن تحکیم وحدت داخلی است و وحدت داخلی جز با محوریت ولایت شکل نمی گیرد که بحمدالله این محوریت شکل گرفته است و مردم ما ولایی هستند. اما آخرین جمله: راه مقاومت از آزادگان کربلا آن است که الگوهای مقاومت را برای همیشه پیش رو داشته باشیم و از آزادگان و رزمندگان کربلا ارزش های والای مقاومت را بیاموزیم.


یک دیدگاه برای “سال ۱۳۹۷”

Reza شهریور ۲۸ام, ۱۴۰۱ at ۷:۰۳ ق٫ظ

اهل فینم ، افتخارم ، حضرت سلطانعلی ست

پاسخ دهید

دیدگاه شما