قالیشویان در یک قدمی ثبت جهانی

مسئول ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان با اشاره به بررسی طرح جهانی شدن این مراسم در یونسکو گفت: برای تحقق این امر تنها یک مرحله دیگر باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، محمد احترامی چهارشنبه‌شب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر طرح جهانی شدن مراسم سنتی مذهبی قالیشویان به ثبت دبیرخانه یونسکو رسیده و در صورت موافقت کمیته‌ای که به این منظور در دی ماه سال جاری تشکیل می‌گردد، این طرح به ثبت جهانی می‌رسد.

وی افزود: مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در مشهد اردهال کاشان که هر ساله دومین جمعه مهرماه برگزار می‌شود تنها مراسم مذهبی است که به تاریخ شمسی برپا می‌شود.

مسئول ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان از ویژگی‌های مراسم امسال را برپایی نماز جمعه در پایان مراسم قالیشویان در روز جمعه ۱۴ مهرماه سال جاری ذکر و خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی مراسم امسال به گونه‌ای صورت گرفته تا قبل از اذان ظهر به پایان برسد تا هزاران زائران بتوانند از فیض نماز جمعه بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم شب «جار» پنجشنبه‌شب ششم مهرماه‌، در یک هفته قبل از برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان تصریح کرد: مراسم جار به عنوان یکی از سنت‌های دیرینه به منظور ایجاد آمادگی در مردم برای شرکت در مراسم قالیشویان در مسجد جامع فین کاشان برگزار می‌شود

احترامی فلسفه مراسم جار را نبود وسایل ارتباط جمعی برای انتقال اطلاعات در گذشته عنوان و اضافه کرد: گرچه در حال حاضر وسایل اطلاع‌رسانی و ابزار تبلیغات فراوان و در دسترس همه است اما این سنت قدیمی و مذهبی به واسطه حفظ شأن و جایگاه ارزشمند مراسم قالیشویان مشهد اردهال و امامزاده واجب التعظیم آن تاکنون باقی مانده و هر سال توسط اهالی منطقه فین با ارادت و اخلاص هر چه بیشتر به این فرزند رسول خدا (ص) برگزار می‌شود.

به گفته وی مراسم عزاداری از روز چهارشنبه ۱۲ مهرماه به مدت سه شب در صحن عامر بن فینی بارگاه حضرت سلطانعلی ابن باقر برگزار می‌شود و جمعه شب ۱۴ مهرماه با برنامه شام غریبان شهادت آن حضرت به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به پخش زنده مراسم قالیشویان از شبکه سیما و سخنرانی حجت‌الاسلام ناصر رفیعی گفت: برگزاری این مراسم که با استقبال هزاران زائر از سراسر کشور روبروست فرصت مغتمی برای معرفی ابعاد شخصیتی امامزاده واجب‌التعظیم سلطان علی بن محمد باقر(ع) است.

مسئول ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان این مراسم را سمبل تشییع جنازه امامزاده سلطانعلی بن محمد باقر(ع) دانست و اظهار داشت: دلیل انتخاب دومین جمعه مهرماه برای مراسم قالیشویان این است که روز شهادت این امامزاده در روز ۲۷ جمادی‌الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری مصادف با دومین جمعه مهرماه سال شمسی بوده است.

احترامی با اشاره به برگزاری مراسم عزاداری در روز شهادت سلطانعلی بن محمد باقر(ع) علاوه بر مراسم قالیشویان در کنار بارگاه این امامزاده جلیل‌القدر تأکید کرد: برای ارتقای سطح آگاهی مردم در زمینه ابعاد شخصیتی و تاریخ شهادت ایشان باید اطلاع‌رسانی شود.

وی با تشریح اقدامات فرهنگی ستاد برگزاری مراسم قالیشویان برای معرفی این امامزاده، ساخت مستندی درباره شهید اردهال با مشاوره کارگردان سینما نادر طالب‌زاده و انتشار دو کتاب به نام‌های ترکیب‌بند اردهال و مقتدای فین در کربلای خاوه اردهال به قلم حجت‌الاسلام ماشاالله صدیقی را از جمله اقدامات صورت گرفته توسط این ستاد برشمرد.

آی‍ی‍ن‌ ق‍‍ال‍ی‍ش‍وی‍‍ان‌ ب‍ه‌ ‌ع‍ن‍و‌ان‌ ت‍ن‍‍ه‍‍ا م‍ر‌اس‍م‌ س‍ن‍ت‍‍ی‌ م‍ذ‌ه‍ب‍‍ی‌ س‍‍ال‌ ش‍م‍س‍‍ی‌ ‌ای‍ر‌ان‌‌‌، ‌ه‍ر س‍‍ال‌ در دوم‍ی‍ن‌ ج‍م‍‍ع‍ه‌ م‍‍ه‍ر م‍‍اه‌ در م‍ش‍‍ه‍د ‌ارد‌ه‍‍ال‌ ‌از ت‍و‌اب‍‍ع‌ ک‍‍اش‍ان‌ مح‍ل‌ دف‍ن‌ ‌ام‍‍ام‍ز‌اده‌ س‍ل‍ط‍انع‍ل‍‍ی‌ ف‍رزن‍د ‌ام‍‍ام‌ م‍ح‍م‍د ب‍‍اق‍ر (‌ع‌‌) در ۴۵ ک‍ی‍ل‍وم‍ت‍ر‌ی‌ ک‍‍اش‍‍ان برگ‍ز‌ار م‍‍ی‌ش‍ود.

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب