نخستین قالی شناسنامه دار مراسم قالیشویان فین کاشان رونمایی شد

در مراسمی با حضور آیت الله نمازی، نماینده ولی فقیه در کاشان، از نخستین قالی شناسنامه داراهدایی مردم فین و خاوه جهت مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان رونمایی شد.

در مراسمی با حضور آیت الله نمازی، نماینده ولی فقیه در کاشان و مردم ولایت مدار، از نخستین قالی شناسنامه داراهدایی مردم  فین و خاوه جهت مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان رونمایی شد.

در این مراسم که شب گذشته برگزار شد، پس از مدیحه سرایی و سرودن اشعاری در وصف حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر(ع) توسط یکی از شاعران بنام کاشان، حجت الاسلام درخشان، عضو ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان، ضمن خیرمقدم به آیت الله نمازی، نماینده ولی فقیه کاشان، تقارن مراسم قالیشویان فین کاشان با ایام عطای حسینی را بسیارمهم ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم همگان رهروان  و خدمتگزاران خوبی برای اهل بیت (ع) و سلطان علی بن امام محمد باقر(ع) باشیم.

در ادامه، رئیس ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان با اشاره به اینکه نقشه این قالی مربوط به اواخر سده دهم هجری ، دوره صفویه و چهار قرن پیش می باشد تصریح کرد : این قالی در ابعاد ۲٫۵ در ۳٫۵ متر، نخ آن دست ‌ریس بومی، پشم آن از کردستان تهیه شده، پود زیر آن از ابریشم بوده و در ۱۰ رنگ و رنگرزی کاملاً گیاهی از پوست درختان همچون گردو و پوست میوه‌ها و غیره استفاده شده است.

محمد احترامی خاطرنشان کرد : دو کتیبه در پایین و بالای قالی بافته شده که کتیبه پایین “اهدایی مردم فین و خاوه جهت مراسم قالیشویان” و کتیبه بالا “السلام علیک یا علی‌بن امام محمد باقر(ع)” درج شده و شناسه قالی نیز در بالای قالی نوشته شده است.

مسئول ستاد برگزاری مراسم قالیشویان فین کاشان، با بیان اینکه این قالی توسط  ۳۰۰ زن خاوه‌ای به‌ صورت نوبتی و با وضو بافته شده است، تصریح کرد : این قالی در مدت شش ماه و ۱۰ روز بافته شده و هزینه قالی نیز توسط ستاد برگزاری مراسم قالیشویان فین کاشان و با مشارکت مردمی تأمین شده است.

احترامی، یاد آورشد: این قالی پس از پایان مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان در مشهداردهال جهت  بازدید عموم به موزه جوار حرم حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع)  انتقال خواهد یافت .

مسئول ستاد برگزاری مراسم قالیشویان فین کاشان در ادامه با بیان اینکه مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان در مشهداردهال امسال در ۱۴ مهرماه مصادف با ۱۵ محرم الحرام برگزار می شود افزود : پیش بینی می شود جمعیت شرکت کننده در مراسم امسال قالیشویان فین کاشان به بیش از ۵۰۰ هزار نفر برسد.

احترامی، با بیان اینکه مراسم پیاده ‌روی طبق سنوات از روز ۱۳ مهر از مسجد جامع فین کاشان آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: این مراسم از هفت صبح آغاز شده و از خیابان‌های اصلی شهر کاشان نیز عبور می‌کنیم و پیش‌بینی می‌شود جمعیت این پیاده‌ روی که بالغ بر دو هزار نفر خواهد بود با در دست داشتن چوب به عنوان نماد سلاح بیعت با ولایت مسیر پنجاه کیلومتری تا مشهد اردهال را طی خواهند کرد

رئیس ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان، با اشاره به اینکه سخنران امسال  این مراسم خطیب معروف حجت الاسلام و المسلمین رفیعی خواهد بود، ابرازداشت: مداح  اهل بیت حاج اسماعیل اخباری و مجری این مراسم نیز محمد رحمان نظام اسلامی خواهد بود.


پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی