ترکیب بند اردهال

کتاب ترکیب بند اردهال توسط کمیته فرهنگی مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین به چاپ رسید.

کتاب ترکیب بند اردهال با ۳۵۰ بیت در قالب اوزان دوازده بند محتشم کاسانی توسط کمیته فرهنگی مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین به چاپ رسید.

این کتاب توسط حجت الاسلام ماشااله صدیقی عضو کمیته تبلیغات ستاد مراسم قالیشویان و استاد دانشگاه آزاد اسلامی کاشان  با تیراژ دو هزار جلد در چاپ اول منتشر شده است.

کتاب ترکیب بند اردهالکتاب ترکیب بند اردهال در دروازه بند که در هر بندی به بعدی از ابعاد مذهبی، حماسی وقایع اردهال پرداخته شده است و در بقیه اشعار به ویژگی های عرفانی ولایی و نقش مردم در دعوت و حمایت و شهادت و معرفی حضرت اشاره شده است.

وی در این کتاب علاوه بر اشعار سروده شده در معرفی و شناسایی اوصاف حضرت سلطان علی بن محمد باقر(ع)،ولایت پذیری، شجاعت شهامت، حماسه و عرفان  آن حضرت، نحوه دعوت و دفاع مردم فین از آن بزرگوار یک بخش نیز در باب سفر مرحوم آیت اله مرعشی نجفی درباره تحقیق و تایید ایشان نسبتن به بارگاه ملکوتی علی بن محمد باقر(ع) تدوین کرده است.

 نویسنده این ترکیب بند را به عنوان یک کار بنیادین با تاسی از اشعار محتشم کاشانی سروده است تا آغاز و منشا تحول جدیدی در بین اهل هنر و ادب باشد.
شناسایی جایگاه رفیع حضرت سلطان علی بن محمد باقر(ع)، معرفی ابعاد تازه ای از زندگی و ویژگیهای آن حضرت و مسائلی را که تا کنون هاله ای از ابهام بوده و در کتب دیگر آورده نشده از دیگر اهداف چاپ این کتاب می باشد.
به عقیده این نویسنده علی ابن محمد باقر (ع)تجسم تقوا، اخلاق، حماسه و عرفان، سلاله مطهری که عرفان را از کوثر ولایت و حماسه را سرچشمه شجاعت حسینی آموخته و ادامه دهنده راه نهضت سرخ علوی در بستر تاریخ شده است که باید از طریق اقدامات فرهنگی این ذریه رسول خدا هر چه بیشتر و بهتر به مردم شناسایی شود.
گفتنی است ماشاالله صدیقی دو کتاب “نسیم عرفان” شرحی بر خطبه متقین نهج البلاغه امیرالمومنین(ع) و مجموعه شعر”صلای عشق” شامل اشعار،غزل ها، مثنوی ها و قصایدی در زمینه امامان معصوم (ع) را در سالهای ۱۳۸۷ و ۸۸ بچاپ رسانده است.

ترکیب بند اردهال به عنوان کاری بدیع و جدید در شعر اردهال توسط حجت الاسلام ماشااله صدیقی مورد توجه اهل ادب و هنر قرار گرفته است که از آن به عنوان منشا تحول در ادبیات اردهال یاد می‌‌شود. امید است مورد توجه و عنایت دلدادگان حضرت قرار گیرد.


پاسخ دهید

دیدگاه شما