اعلام برنامه های مراسم تاریخی و سنتی قالی شویان در مشهد اردهال

امسال ۱۱ مهر روز شهادت امامزاده علی بن محمدباقر (ع) با دومین جمعه ماه مهر روز قراردادی مردم فین کاشان برای برگزاری آیین قالیشویان و همچنین ۷ ذی الحجه شهادت امام محمد باقر (ع) مصادف شده است .

مسؤول ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان گفت: مراسم‹‹ شب جار›› وچاوشی خوانی یک هفته قبل از مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان برگزار می‌شود.
احترامی مراسم امسال قالیشویان را دارای دو ویژگی مهم اعلام کرد و گفت: یکی از ویژگی مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان مصادف شدن دومین جمعه مهرماه با ۱۱ مهر روز شهادت امامزاده علی بن محمدباقر (ع) است.
مسؤول ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان یاد آورشد: مردم فین کاشان سال ها آرزو داشتند دومین جمعه مهرماه با ۱۱ مهرمصادف شود که این آرزوی مردم فین کاشان امسال بعد از سال ها انتظار محقق شده است.
رئیس ستاد مراسم قالیشویان
به گفته وی شهادت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) در سال ۱۱۶ هجری قمری در دومین جمعه از مهر و مصادف با ۱۱ مهر بوده است که امسال شهادت این امامزاده واجب التعظیم در دومین جمعه از مهر مصادف با ۱۱ مهرشده است.
احترامی همچنین از برگزاری مراسم عزاداری به مدت سه شب ۹ تا ۱۱ مهرماه در بارگاه ملکوتی سلطانعلی ابن محمد باقر(ع) در مشهد اردهال کاشان خبرداد و افزود: شب اول مراسم عزاداری مصادف با شهادت امام باقر(ع) پدر بزرگوار امامزاده است، شب دوم مراسم عزاداری مصادف با شام غریبان حضرت‌ و شب سوم مراسم مصادف با شهادت حضرت مسلم ، شب عرفه و شب شهادت امامزاده علی بن باقر(ع) است.
وی همچنین از برگزاری مراسم پیاده روی ۵۰ کیلومتری مردم فین کاشان از مسجد جامع فین کاشان تا بارگاه ملکوتی علی بن باقر(ع) از صبح روز پنجشنبه دهم مهرماه و یک روز قبل از برگزاری مراسم قالیشویان خبرداد و گفت: در این مراسم که از مسجد جامع فین کاشان آغاز می شود بیش از دو هزار نفر از اهالی فین کاشان با دردست داشتن چوب هایی که نمادی از اسلحه آن روز مردم فین کاشان برای حمایت از حضرت است مسیر ۵۰ کیلومتری مسجد جامعه فین کاشان تا مشهد اردهال را بعد از عبور از خیابان های اصلی شهر پیاده طی می کنند.
مسؤول ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین‌کاشان در ادامه از رونمایی لوح مراسم سنتی مذهبی قالیشویان و ثبت جهانی آن خبرداد و افزود: رونمایی از لوح مراسم سنتی مذهبی قالیشویان و ثبت جهانی آن بعد از مراسم قالیشویان توسط سخنران این مراسم انجام می شود.
به گفته وی سخنران  امسال مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین‌کاشان یکی از دو معاونین رییس جمهور، جهانگیری و یا سلطانی پور خواهد بود.
احترامی  همچنین از برگزاری همایش سفرای کشورهای اسلامی به عنوان دومین ویژگی امسال این مراسم نام برد و یاد آورشد: این همایش توسط شهرداری کاشان در دو نوبت صبح و بعد از ظهر روز پنجشنبه دهم مهرماه با دو عنوان معرفی شهرستان کاشان و زندگی نامه سلطانعلی ابن باقر(ع) برگزار می شود و روز جمعه سفرای کشورهای اسلامی در مراسم قالیشویان شرکت می کنند.
وی یاد آورشد: مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین‌کاشان از ساعت ۸ صبح جمعه ۱۱ مهرماه با سخنرانی یکی از دو معاونین رییس جمهور آغاز و قبل از اذان ظهر قالی تحویل و شرکت کنندگان در مراسم نماز عبادی سیاسی جمعه شرکت می کنند.
نشست خبریمسؤول ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان در ادامه بر لزوم توجه به محتوای مراسم سنتی مذهبی قالیشویان مشهد اردهال کاشان تأکید کرد و حضور در نمازعبادی سیاسی جمعه را مهم خواند و یادآورشد: مراسم سنتی مذهبی قالیشویان مشهد اردهال کاشان  درسال های گذشته به گونه ای مدیریت شده است که قبل از اذان ظهر و نماز جمعه  قالی تحویل شده است.
لازم به توضیح است، امامزاده حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) در قرن دوم هجری قمری بنا به دعوت مردم ولایتمدار کاشان و فین و به امر پدر بزرگوارش حضرت امام محمد باقر(ع) برای ترویج و تعلیم شریعت مقدس اسلام عازم کاشان شد و بعد از برگزاری اولین نماز جمعه در مسجد جامع کاشان و سه سال ارشاد و هدایت مردم در منطقه اردهال کاشان گرفتار مزدوران ظالم هشام بن عبدالملک مروان شد و پس از یک جنگ نا برابر بطور ناجوانمردانه و مظلومانه مانند جد بزرگوارش امام حسین (ع) به شهادت در کربلای ایران مشهد اردهال کاشان به شهادت رسید.
 لازم به ذکر است، مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان تنها مراسم مذهبی است که تاریخ برگزاری آن به صورت شمسی محاسبه می‌شود، تکرار نمادین مراسم تشییع پیکر امامزاده سلطانعلی توسط مردم فین کاشان در یک‌هزار و ۳۱۶ سال قبل است.
 مشهد اردهال در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی کاشان واقع است.منبع

 

۴ دیدگاه برای “اعلام برنامه های مراسم تاریخی و سنتی قالی شویان در مشهد اردهال”

مرتضی مهر ۵ام, ۱۳۹۳ در ۵:۱۷ ق.ظ

سلام بر سلطان دشت اردهال
در دومین هفته از ماه مهر هر سال، دلهایمان زودتر از قدم هایمان، روانه دشت اردهال می شود.

zahraeskandari مهر ۵ام, ۱۳۹۳ در ۴:۲۳ ب.ظ

برگزاری اولین نماز جمعه در مشهد جامع کاشان????????
مسجد جامع کاشان
قبل از اذان ظهر و نماز جمعه قالی تحویل شده است.؟؟؟؟؟
___________________________________________________________________________

با سلام
اشتباه تایپی از طرف منبع خبر بود که تصحیح شد.

مراسم به گونه ای مدیریت شده است که قالی مطهر قبل ز اذان ظهر تحویل داده شود تا بتوان در نماز عبادی سیاسی جمعه حضور حداکثری داشت.
التماس دعا

خیریه مهر ۶ام, ۱۳۹۳ در ۱۰:۴۳ ق.ظ

سلام یه خواهشی دارم من یک دختر فینی ام با افتخار ولی متاسفانه اکثر زنان ودختران فینی عظمت این روز ومراسم رو زیاد به حساب نمی آرند وچون مراسم یک مراسم مردانه است حضور خود رو در مشهد ومراسم لازم نمی دونن واکثر زنان حاضر درمراسم غیر فینی هستند
اگر لطف کنید یک برنامه ای فقط مختص زنان تهیه کنید باعث شکوه وعظمت هر چه بیشتر این مراسم خواهد شد مثلا حضور دسته جمعی زنان در حرم وهدیه دسته گل به محضر آقا در روز پنجشنبه صبح
این طوری خانم ها رغبت بیشتری برای حضور درمراسم دارند

یک زائر هستم مهر ۱۳ام, ۱۳۹۳ در ۷:۳۹ ب.ظ

با سلام…هر ساله جمعه ی دوم مهرماه به مشهد اردهال می ایم.ولی ماسفانه با برخورد بسیار زننده هیئت شما مواجه میشوم.مثلا با پوتین های میخ دار روی پای زائرین میکوبند.با قیافه های بسیار زننده و با بازوان خال کوبی شده در صحن مطهر خود نمایی میکنند نمیدانم انروز روز شهادت اقاست یا روز اذیت و ازار کردن زائر امید است مسئولین محترم در راستای اقای علی ابن امام محمدباقر(ع) قدم بردارند و این نظریات بنده ی حقیر را توجه بنمایند.

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب