برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین

مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در آستان امامزاده سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) مشهد اردهال کاشان  برگزار شد.

این مراسم  که هر ساله در دومین جمعه از ماه مهر برگزار می شود تنها مراسم مذهبی است که تاریخ برگزاری آن به صورت شمسی محاسبه می‌شود.

در این مراسم  هزاران نفر از اهالی فین کاشان با چوبدستی های خود که سمبل مقاومت و پایداری است ، حسین حسین گویان یک تخته قالیچه  را از مشتاقان  حرم مطهر آن امامزاده تحویل گرفته ودر کنار چشمه آب شاهزاده حسین شستشو داده و مراسم عزاداری برپا می کنند

این مراسم  نمایش نمادین تشییع و به خاکسپاری حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) مشهور به شهید اردهال است که در سال۱۱۶ هجری قمری به شهادت رسیدند و  بیش از هزار سال است این آئین سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده و هر ساله پرشورتر برگزار می‌شود .
در این مراسم آقای سلطانی فر معاون  رئیس جمهور،خانم لاروش رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، دکتر افتخار حسین عارف رئیس موسسه فرهنگی اکو و جمعی از میهمانان داخلی و خارجی برای شرکت در این آیین و رونمایی از لوح ثبت جهانی مراسم قالیشویان حضور داشتند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور گفت:آیین سنتی مذهبی قالیشویان، میراثی گرانقدر در ترویج معارف دین و مجاهدت پدران خطه کاشان است.

معاون رئیس جمهور

آقای سلطانی فر افزود: امروز کاشان به عنوان یکی از شهرهای نورانی به ذکر معارف اهل بیت (ع) و خط مقدم تقوی و معنویت در ایران اسلامی مطرح است.

وی لزوم تکریم مقام امامزاده سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) و شهادت وی را راه رشد و اعتلای فکری مسلمانان بیان کرد و گفت: آن حضرت نماد روشن فهم دین وآراستگی آموزه های دینی و تبیین و گسترش آن است.

همچنین در این مراسم  سنتی مذهبی لوح ثبت جهانی آیین سنتی مذهبی قالیشویان اردهال با حضور افتخار عارف حسین رییس موسسه فرهنگی اکو و استر لاروش نماینده یونسکو در ایران در اردهال کاشان رونمایی شد.

این آیین در خرداد ۸۹ با شماره ۱۵۰ به ثبت میراث معنوی رسید، در تیرماه ۱۳۹۱ به دفتر ثبت جهانی یونسکو ارسال شد و در هفتمین اجلاس کمیته بین المللی میراث فرهنگی ناملموس در مقر یونسکو در پاریس (۱۵ آذرماه) به تصویب این کمیته رسید.

امامزاده سلطان علی بن محمد باقر (ع) در قرن دوم هجری قمری ،‌۱۳۱۴ سال پیش بنا به دعوت مردم کاشان و فین ، و به امر پدر بزرگوارش حضرت امام محمد باقر (ع) برای ترویج و تعلیم شریعت مقدس اسلام عازم کاشان شد و پس از سه سال ارشاد و هدایت مردم در منطقه اردهال گرفتار مزدوران هشام ابن عبدالملک شد و در جنگی نابرابر به شهادت رسید.


پاسخ دهید

دیدگاه شما